Как се прави пълна профилактика на климатик?
Защо е необходима профилактиката, проверката или поддръжката на един климатик?
Какво е профилактика и за какво ми е нужна тя?
Думата профилактика е гръцка и означава предпазване, превенция или защита. Т.е. набор от мерки и действия за предотвратяване на нежелани и негативни случки и събития. Думата профилактика често се използва в много различни сфери от нашето ежедневие, но основният смисъл на думата е един и същ.
Има една максима, че най-доброто лечение е профилактиката.
Ние ще се спрем на техническото значение на думата профилактика – съвкупност от действия и процеси за поддържането на уреди и системи в добро техническо състояние. Профилактиката се прави с цел да се гарантира безпроблемната, ефективна и дълготрайна работа на съответната система или устройство.
А за какво е нужна профилактиката ли? Ако искаме да се възпозваме от уреда или системата си максимално дълго време, да ни дават оптималното, на което са способни и да сме спокойни за нашето и тяхното здраве е силно препоръчително да правим редовна поддръжка.
Мога ли сам да си правя профилактика на климатика?
Ако си специализиран в сферата на климатичната техника, притежаваш необходимите знания, материали и инструменти, най-вероятно ще можеш и сам да си направиш профилактика на климатика. Но повечето хора, не притежават гореспоменатите необходимости, а пък не са и длъжни. Не може всички да разбираме и знаем всичко. Най-добре е, всеки да си знае и гледа работата 🙂
Но има няколко неща, които всеки обикновен човек може да направи за климатика си:
- редовно да проверява и поддържа въздушните филтри на вътрешното тяло – отваря предния панел на климатика, повдига и издърпва въздушните филтри, измива ги с хладка вода, подсушава ги и ги връща обратно. Тази процедура е добре да прави поне веднъж – дваж месечно, ако са силно замърсени – веднъж на две седмици, ако не са – веднъж на 1 – 1,5 месеца. Особено в работните сезони (отопление и охлаждане);
- да следи за странни шумове и вибрации, както вътрешното, така и външното тяло, ако се появят такива, да се обърне към специалист. Всеки проблем се решава по-лесно, ако е установен в начална фаза;
- да обърне внимание на външното тяло в режим отопление при сравнително ниски външни температури и повишена влажност (мъгливо време), дали климатикът успява добре да се размрази;
- да следи за странни миризми и ако няма адекватна причина за наличието им, да потърси специалист;
Собственикът на един климатик, е неговият личен лекар.
В какво се състои професионалната профилактика на един климатик?
Това са мерки и действия, изискващи знания и апаратура, които не се намират в килера на всеки един човек. Затова тя трябва да се направи от правоспособни технически лица. Както не би поверил живота си в ръцете на съмнителен лекар, така трябва да избереш професионалист, който да направи профилактиката на климатика ти, както трябва. Защото една такава манипулация, може да върне климатика ти от отвъдното, но също така и да го закара там.
Една цялостна профилактика, не се изразява само в посещение, вдигане на капака, измиване на филтрите, закачане на едни маркучи и чао. Tова по-скоро е проверка и оглед на климатика, отколкото цялостна профилактика. Тази процедура също е необходима и важна, защото тя може да даде информация на специалиста за възможни проблеми, но това не е цел на настоящата дискусия.
Какви процеси включва цялостната профилактика на климатика?
Една цялостна профилактика на климатик, включва много и различни процеси и действия, чиято основна цел е “оздравяване” на “болния” пациент и максимално възвръщане до фабричното му състояние.
В зависимост от общото състояние на “пациента” и неговите болки, се прилагат различни “апарати и лекарства“.
Тъй като има различни марки и модели климатици, всеки със своите плюсове и минуси, различни собственици и различни работни условия, ще бъде трудно, дори невъзможно да обхванем всички възможности в един материал.
Затова ще разкажем за един от последните ни случаи, който обхваща по-голяма част от пълната профилактика. Тоест, климатикът е бил доста зле.
Една пауза за смях и почивка. Смешната страна на една профилактика.
Надяваме се видеото да те е разсмяло, ако е така, удари му един лайк! 🙂 Ако не, тегли ни една….
Как протече пълната профилактика на климатик Мидеа 12 000 BTU?
1.) Демонтаж на климатика
Клиентът ни извика да демонтираме въпросния климатик Мидеа – обикновен, неинверторен, тъй като трябвало да се премести на друго място. Още при пристигането ни, клиентът сподели, че някакъв негов познат е местил външното тяло от външната стена, на покрива и от тогава климатикът вече не работи по същия начин.
На пръв поглед климатикът изглеждаше зле, филтрите на вътрешното тяло бяха покрити с около 5мм прах, клиентът каза, че ги бил чистил преди месец и изглеждат така, защото районът на монтажа е силно запрашен (строи се метростанция).
Но както казва Д-р Хаус – Всички лъжат! 🙂
Стартирахме Мидейката, тя взе, че тръгна, събрахме фреона във външното тяло и демонтирахме двете тела на климатика. Клиентът каза, че не бърза с монтирането на новото място и би предпочел да го пооправим малко ако може, че нещо не е както трябва.
Взехме го към сервиза и започнахме борбата.
Как изглеждаше климатикът преди профилактиката?
Външното и вътрешно тяло на сплит климатика бяха изключително мръсни и в неугледно състояние. Вътрешното тяло беше лепено с изолирбанд, от който реално нямаше нужда.
Филтрите на вътрешното тяло бяха покрити с около 4-5 мм прах и мръсотия, а уж били чистени преди около месец. Такова състояние на филтрите е изключително негативно както за климатика, така и за хората в помещението, където той работи.
Смукателната тръба на вътрешното тяло бе силно прегъната и смачкана, причината за това е от некачественото преместване на външното тяло и силното огъване на тръбата без помощни средства, а на ръка.
Това води до намаляване ефективността на климатика и претоварване на компресора.
2.) Извличане на фреона от външното тяло на климатика
При демонтажа на климатика събрахме хладилния агент (фреона) R 410A във външното тяло. Все още не знаехме какво е количеството и качеството му, а бъдат ли много различни ли те от фабрично заложеното, не може да се очаква нищо добро от климатика. Фреонът е кръвта на климатика, ако тя не е ОК, всичко се влошава.
Събирането на хладилния агент е бавен и прецизен процес, ако не се направи както трябва, силно ще се влоши качеството на фреона и дори после правилно зареден, климатикът няма да работи добре и значително ще се намалят животът и ефективността му.
Как протече процесът по събиране на фреона, стъпка по стъпка
Свързване на необходимите уреди и аксесоари и извличане на въздуха по цялото трасе до постигане на вакуум. Въздухът е един от най-големите врагове на хладилния агент (фреона) и по-точно влагата съдържаща се във въздуха. Ако не се направи тази процедура, въздухът с влагата в него ще се смеси с фреона и след като се напълни отново, климатикът ще намали ефективността си, и най-лошото, има вероятност водата да замръзне и да запуши тотално някои капилярни части от устройството.
Убеждаваме се, че сме постигнали максимално възможния ваккум в земни условия – 95% = 28.5 in-Hg = -0.95 bar. Продължаваме процеса на вакуумиране поне 15-20 минути, за да може да извлечем всичкия възможен въздух и влагата в него.
Свързваме изходящата линия от зарядната станция с бутилката за събиране и съхранение на фреон. Поставяме бутилката върху измервателната везна, нулираме везната, отваряме крановете и стартираме заряданата станция да извлича фреона от външното тяло на климатика.
След като скоростта на извличане намалее, започваме да обдухваме компресора на климатика с пистолет за горещ въздух. Целта е да извлечем всичкия възможен хладилен агент, причините за това са финансови и екологични.
Когато процесът по събиране на фреона приключи, сравняваме какво е количеството заредено от производителя с това, което сме успяли да съберем. За съжаление в този случай, половината количество го нямаше. Предполагаме, че то е изчезнало при неправилното местене на външното тяло, от външна стена на покрив. Най-вероятно клиентът въобще не си е направил труда да събира фреона във външното тяло, а просто е затворил крановете му и колкото е останало, толкова.
3.) Разглобяване, почистване и поправка на външно и вътрешно тяло на климатика
Разглобихме вътрешното тяло на климатика до съставните му части, за да се почистят и поправят максимално добре и да бъде по-лесно за поправка. Тъй като една от тръбите, беше силно прегъната и намалено сечението ѝ, се наложи изрязване на деформираната част и заваряване на здрава тръба.
Също така разглобихме външното тяло на Мидеата, проверихме кабелите, кондензатора и разните конекции и го заведохме на баня 🙂
Пробихме още един, два отвора по дъното на климатика, за по-добро оттичане на зимния конденз от външното тяло.
4.) Сглобяване на климатика
Сглобяване на вече почистените и поправени изграждащи елементи на вътрешното тяло на климатика.
Сглобените външно и вътрешно тяло на климатика почти на финалната права.
ФИНАЛ
5.) Пълнене на фреон и тестване на климатика
Свързахме външното и вътрешното тяло – тръбно и електрически, вакуумирахме всичко, което е необходимо – вътрешно тяло, външно тяло, тръбното трасе между тях, маркучи и манометри и стартирахме зареждането на климатика с точното количество и качество фреон R 410A. В червеното кръгче може да се види точното заредено количество фреон.
След свързването и зареждането на фреона, направихме тестове на климатика в режим охлаждане и в режим отопление.
Изходяща температура от външното тяло 56 С, изходяща температура на затопления въздух от вътрешното тяло 51 С.
За състоянието, в което беше и годините работа с влошени условия, климатикът се представя като нов.
Заключение
Достигането до такова критично състояние на един климатик, не говори добре нито за собственика му, нито за монтажа и поддръжката. Една пълна профилактика, може да върне към живот почти всеки климатик, но оставен да стигне до крайно тежко състояние, не може да се очакват страшни чудеса. Отделно, за времето в което е работил при подобни обстоятелства, той въобще не е бил ефективен – малко по-добър от една духалка, т.е. не е генерирал почти никакви икономии на собственика.
Затова навременната реакция на притежателя, наблюдаването на работата и сметките на климатика, бързото реагиране при необичайни обстоятелства, търсенето на специализирани услуги, за монтаж, демонтаж профилактика… са най-добрата защита, предпазване и превенция от сериозни проблеми.
Направи заявка за профилактика на климатика си
[contact-form-7 id="7958" title="Запитване за Профилактика на Климатик"]